KASABA VE KÖYLER Yünüm Şenliklerinden Bir Görünüm

 

HASANPAŞA KASABASI

Kasabamızın tarihçesi ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmiyor. Kasabamızın tarihçesi konusunda elimizde yazılı bir kaynak bulunmamakta. Fakat yaşlıların verdiği bilgilere ve kasabamızda bulunan tarihi eserlerden edindiğimiz bilgilere göre eski bir yerleşim yeri olduğu görülmektedir. Kasabamız en çok Romalılar ve Bizanslıların egemenliği altında kalmıştır. Bunu kasabamızda bulunan hüyük, mermer sütunlar, yontma ve kabartma taşlar ile bulunan para ve eşyalardan anlıyoruz.
  Türkler Anadolu’ya hakim olunca Selçuklu egemenliği hüküm sürmüştür. Selçuklu Türkmenlerinden, “Kınalı” aşireti Burdur dolaylarına yerleşmiştir. Beylikler devrinde Hamitoğulları Burdur’da hüküm sürmüştür. Beyliği yöneten Dündar adındaki bey çevrelere uç beyleri göndermiştir. Kasabamızın yerleştiği yere de Hasan isminde bir uç beyi gelmiş, yerleşmiş. Kasabamızın adı bundan dolayı “Hasanpaşa” olmuştur. 

BAŞPINAR  KÖYÜ

             Başpınar Köyü Burdur İli'ne 89 km. uzaklıkta olup İlçe Merkezine 18 km. mesafededir. Köyün nüfusu 561 olmasına rağmen yaklaşık olarak 3 katı kadar da Burdur, Denizli, Antalya ve diğer İllerde yaşamaktadır. Başpınar Köyü Toros dağının eteklerine kurulmuştur. Yol, Su, elektrik, telefon ve kanalizasyon gibi temel altyapı hizmetleri tamamlanmıştır. Ulaşım dört mevsim sağlanmaktadır.

             Köy de 9 derslikli İlköğretim okulu ve ana sınıfı ile Sağlık Ocağı vardır . Başpınar köyü 2004 yılında Burdur İl'i genelinde Örnek Köy seçilmiş ve köy içerisine 6000 m2 miktarında kilitli parke döşenmiş bulunmaktadır.

             Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olup, Sulama Kooperatifi kanalıyla aylık 22 ton süt toplanmaktadır. Köyün okur yazar oranı ve eğitim düzeyi çok yüksektir.

              Köyde bulunan diğer bazı tesis ve Kurumlar şunlardır : Ziraat Teknisyenliği, Tarım Kredi Kooperatifi, Sulama Kooperatifi,  Başpınar Köyü Dayanışma Derneği,  Soğukhava Deposu "hayırsever Güler - Osman KÖSEOĞLU çifti tarafından yaptırılarak Köy Tüzelkişiliğine bağışlanmıştır" , Gölet ve  yine Güler - Osman KÖSEOĞLU çifti tarafından yaptırılan çok amaçlı Kültür Merkezi.  


BAYRAMLAR KÖYÜ 

 

              Köyde 1 adet 5 derslikli ilköğretim okulu mevcut olup, 6-7 ve 8. sınıflar taşımalı taşımalı eğitim projesi kapsamındadır. Ayrıca 14 öğrencili 1 adet anasınıfı hizmet vermektedir.   Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olup , günlük 2.150 kg. süt üretimi yapılmaktadır. En az göç veren köylerden birisidir. Arazinin meyilli ve dar bir alanda olması nedeniyle konut sıkıntısı vardır.

              Her yıl Eylül Ayının ilk haftasında Yünüm Şenlikleri yapılmaktadır..


 

BELKAYA KÖYÜ

 

118 nüfusa sahip olup, toplu bir yerleşim düzeni içerisinde ve meyilli bir arazi üzerine kurulmuştur. İlçe Merkezine 19 km. uzaklıktadır.   Altyapı sorunu vardır.  Köyde 1 adet 2 derslikli ilköğretim okulu mevcut olup, taşımalı eğitim projesi kapsamında olması nedeniyle kapalı durumdadır.
 Ekonomisi  hayvancılığa dayalıdır.

 

ÇAYLI  KÖYÜ

 

255 nüfusa sahip olup, toplu bir yerleşim düzeni içerisinde ve meyilli bir arazi üzerine kurulmuş olup, İlçe Merkezine 13 km. uzaklıktadır.  Altyapı hizmetleri götürülmüş durumdadır.  Yol asfalt olup her mevsim ulaşıma elverişlidir. Köyde 1 adet 2 derslikli ilköğretim okulu mevcut olup, taşımalı eğitim projesi kapsamındadır ve 13 öğrencili Ana sınıfı hizmet vermektedir.Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olup,  günlük süt üretimi 700 kg.dır .

 

ECE KÖYÜ

 

143 nüfusa sahip olup, toplu bir yerleşim düzeni içerisinde ve İlçe Merkezine 3 km. uzaklıktadır.  kanalizasyon haricindeki altyapı hizmetleri götürülmüş durumdadır.  Yol asfalt olup her mevsim ulaşıma elverişlidir.Köyde 1 adet 2 derslikli ilköğretim okulu mevcut olup, taşımalı eğitim projesi kapsamında olması nedeniyle kapalı durumdadır. Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır ve günlük süt üretimi 400 kg.dır. Genç nüfusun çevre İl ve İlçelere (özellikle Antalya ve Denizli) çalışma amaçlı gitmesi nedeniyle devamlı göç vermektedir.

 

KARAMUSA  KÖYÜ

 

246 nüfusa sahip olup, toplu bir yerleşim düzeni içerisinde ve düz  bir arazi üzerine kurulmuştur. İlçe Merkezine 17 km. uzaklıktadır.  Altyapı hizmetleri götürülmüş durumdadır.  Yol asfalt olup her mevsim ulaşıma elverişlidir.Köyde 1 adet 2 derslikli ilköğretim okulu mevcut olup, taşımalı eğitim projesi kapsamında olması nedeniyle kapalı durumdadır. Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır ve günlük süt üretimi 1.450 kg.dır.

 

SAZAK KÖYÜ
209 nüfusa sahip olup, toplu bir yerleşim düzeni içerisinde ve İlçe Merkezine 5 km. uzaklıktadır. Su, kanalizasyon, elektrik, telefon hizmetleri götürülmüş durumdadır.  Yol asfalt olup her mevsim ulaşıma elverişlidir. Köyde 1 adet 2 derslikli ilköğretim okulu mevcut olup, taşımalı eğitim projesi kapsamında olması nedeniyle kapalı durumdadır. 14 öğrencili 1 adet anasınıfı hizmet vermektedir.Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olup günlük süt üretimi 1.700 kg.dır. Genç nüfusun çevre İl ve İlçelere (özellikle Antalya ve Denizli) çalışma amaçlı gitmesi nedeniyle devamlı göç vermektedir.Köyün altyapı problemi bulunmamaktadır.


 

SEYDİLER  KÖYÜ

 

202 nüfusa sahip olup, toplu bir yerleşim düzeni içerisinde ve meyilli bir arazi üzerine kurulmuştur. İlçe Merkezine 9 km. uzaklıktadır.  Kanalizasyon haricinde altyapı hizmetleri götürülmüş durumdadır.  Yol asfalt olup her mevsim ulaşıma elverişlidir.Köyde 1 adet 2 derslikli ilköğretim okulu mevcut olup, taşımalı eğitim projesi kapsamında olması nedeniyle kapalı durumdadır. Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olup günlük süt üretimi 650 kg.dır.

 

YAYLA  KÖYÜ

 

612 nüfusa sahip olup, toplu bir yerleşim düzeni içerisinde ve meyilli bir arazi üzerine kurulmuştur. İlçe Merkezine 18 km. uzaklıktadır.  Yolu asfalt olup her mevsim ulaşıma elverişlidir.  Kanalizasyon haricinde altyapı hizmetleri götürülmüş durumdadır. Kanalizasyon çalışmalarına başlanması planlanmaktadır. Köyde 1 adet 10 derslikli ilköğretim okulu mevcut olup,  eğitim  ve öğretime devam etmektedir. Ekonomisi  tarım ve hayvancılığa dayalı olup günlük süt üretimi 5.000 kg.dır.

 

YEŞİLKÖY  KÖYÜ

 
458 nüfusa sahip olup, düz  bir arazi üzerine toplu bir yerleşim alanı olarak kurulmuştur. Elektrik , su , kanalizasyon ve telefon  gibi tüm altyapı hizmetleri götürülmüştür. İlçe merkezine 19 km. , İl merkezine 90 km. mesafededir. Yol asfalt olup her mevsim ulaşıma elverişlidir.  Köyde 1 adet 3 derslikli İlköğretim okulu  ile 18 öğrencili 1 adet Anasınıfı mevcuttur.
 Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla birlikte meyvecilik ileri düzeydedir.  Günlük süt üretimi 880 kg.dır. Özel sektöre ait  4.500 ton kapasiteli 1 adet soğuk hava deposu faaliyet göstermektedir.

 

YUVA  KÖYÜ

107 nüfusa sahip olup, toplu bir yerleşim düzeni içerisinde ve meyilli bir arazi üzerine kurulmuştur. İlçe Merkezine 15 km. uzaklıktadır.  Yolu asfalt olup her mevsim ulaşıma elverişlidir.  Kanalizasyon haricindeki altyapı hizmetleri tamamlanmıştır. Köyde 1 adet 2 derslikli ilköğretim okulu mevcut olup,  taşımalı eğitim  projesi kapsamında kapalıdır.  Ekonomisi  tarım ve hayvancılığa dayalıdır ve günlük süt üretimi 250 kg.dır.

 

YUVALAK  KÖYÜ           

 

89 nüfusa sahip olup, toplu bir yerleşim düzeni içerisinde ve düz bir arazi üzerine kurulmuştur. İlçe Merkezine 3 km. uzaklıktadır.  Yolu asfalt olup her mevsim ulaşıma elverişlidir.  Altyapı hizmetleri tamamlanmamıştır.Köyde 1 adet 2 derslikli ilköğretim okulu mevcut olup,  taşımalı eğitim  projesi kapsamında kapalıdır. Ekonomisi  tarım ve hayvancılığa dayalı olup günlük süt üretimi 300 kg.dır.  2006 yılında Yeraltı Sulama Tesisi tamamlanmıştır.

 

 

BEYKÖY KASABASI

Beyköy Kasabası ilçenin Güneybatısında ve ilçe merkezine 15 km. uzaklıkta olup, 2007 yılı genel  nüfus sayımı sonuçlarına göre 1261 nüfusa sahip küçük bir kasabadır. 1967 yılında kasaba statüsüne kavuşmuş ve üç mahallesi vardır.         Kasaba ekonomisi tarıma dayalı olup toplam tarım arazisi 82.981 dekardır. Bunun   5.451 dekarında sulu, 15.790 dekarında kurum tarım yapılmakta ve 61.740 dekarı da ormanlık ve tarıma  elverişsiz arazidir. Özel sektöre ait bir adet balıkçılık işletmesi faaliyet göstermektedir.